EWBC-2012 Avrupa şarap yazarları Türkiye’de toplandı

Avrupa şarap yazarları Türkiye’de toplandı

EWBC kapsamında İstanbul etkinlikleri

Avrupa şarap yazarları konferansının bu seneki rotası Türkiye olunca katılmamak olmazdı. Konferans öncesi İstanbul’daki etkinlikler, İzmir’de gerçekleşen konferans ve sonrasındaki Elazığ gezisi de dahil birçoğuna katıldığım için kendimi şanslı sayıyorum. Dünyanın bir çok ülkesinden şarap alanında uzman kişilerle bir hafta boyunca katıldığım tadım seminerleri, bağ gezileri ve konferanslar benim için okul gibiydi. Ünlü şarap uzmanı Tim Atkin ile bağları gezmek, şarap gurusu Charles Metcalfe ile tadımlar yapmak beklentimin ötesinde bir deneyimdi.

İzmir ve Elazığ öncesi İstanbul’da neler oldu, yapılan tadımlar ve notlarım;

 The Digital Wine Communications Conference started with amazing pre-dinners in Istanbul. I joined two special dinners in Mimolet and Frankie. As it was my first EWBC experience, I didn’t know what would happen exactly, but after few minutes I felt like I knew all those people since long time. They were fantastic dinners and  big chances for me to hear foreign people’s first experiences about Turkish wines and grapes, such as öküzgözü, boğazkere, kalecik karası and narince. 

Before Izmir and Elazığ, let’s check what happened in Istanbul…

MİMOLET-

Menülerimiz özenle hazırlanıp geceye özel bastırılmış.

But why did we start with sauvignon blanc instead of all the varieties of turkish grapes?

Rakı püreli somon ızgara ile Chamlija/chardonnay Istranca 2011 içtik ki bu şarap hakkında methiyeler dizebilirim. Özellikle gecenin devamında kırmızı şarap sıcaklığına yakın içtiğimizde dahi tadından ve fresh yapısından hiçbirşey kaybetmemişti. Eğer biryerlerde yakalarsanız bir şişe edinin derim!

Bulgur salad and lemon raki puree was excellent with salmon. Murat Bozok is a real master!

Vinkara öküzgözü-boğazkere başarılı bir *kupaj ancak diğer katılımcılar gibi bende **monosepaj bir öküzgözü tercih ederdim.

*Kupaj, iki veya daha fazla üzümün harmanlanmasıyla üretilen şaraplar.
**Monosepaj, tek üzümden üretilen şaraplar.

Kayra Vintage serisini içerken memnun kalmamak mümkün değil. Murat Bozok’un özel olarak hazırladığı menümüz için yorumum: Super+

Şarap seçimini yapan somelye de oldukça iyi bir iş çıkarmış. Geceye katkısı olan herkesi tebrikler.

-FRANKİE-

Such a nice Menu, with a great variety of wines

Yemek öncesi açılışı Kayra/Cameo Doro ile yaptık. Fresh ve yumuşak bir yapıya sahip bu doğal köpüklü şarap, yemek öncesi tanışma faslında hepimize iyi geldi

3 uzun masa dolusu yurtdışından gelen şarap yazarları ve otoriteler ile keyifli bir gece geçirdik. Ertuğrul Özkök’ün çaprazında oturuyor olmak da ayrı bir keyifti. Özkök cumartesi günkü yazısıyla da bu yemeği köşesine taşımış ( http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/21946534.asp )

One of the most respected Turkish journalists was sitting next to me during the dinner and he also wrote about this event on his column (check the link)

 

Armutlu ördek ve balkabağı sosu harikaydı. Tabaktaki sunumu da oldukça şıktı. İçtiğimiz Chamlija-Pinot Noir 2011 güzeldi ancak yabancı şarap otoriteleri gibi bende neden kendi coğrafyamıza ait kalecik karası, boğazkere yada öküzgözü gibi üzümler daha çok tercih edilmedi anlayamadım. Daha önce üzümlerimizi tadma fırsatı bulamamış, bu topraklara özel üzümleri denemek için can atan ve bunları uluslararası platformda tanıtabilecek bu kadar insan bir araya gelmişken onlara iyi bir pinot noir yada iyi bir chardonnay içirmek ne kadar mantıklıydı? Sanırım sponsorlar Türk şaraplarını tanıtmak ile kendi firmalarının iyi şaraplarını tanıtmak arasında ara ara ikilem yaşamışlar.

Vinkara/Narince 2010 taddığım diğer narinceler arasında iyi bir seviyede diyebilirim.

It’s a nice and well balanced example of Narince.

gecenin sonunda Portekizli bir katılımcının süprizi olan 20 yıllık Sandeman ile yemek sona erdi.

A surprise was waiting for us at the end of the dinner. 20 years aged Porto wine was fabulous!

Ekim 28, 2012

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT