EWBC – İzmir’de neler oldu?

Avrupa şarap yazarları Türkiye’de toplandı

EWBC – İzmir’de neler oldu?

Avrupa şarap yazarları konferansının İstanbul etkinliklerinden sonra sıra ana durak olan İzmir’de. İstanbul’un yağmurlu ve soğuk havasından sonra İzmir’in güneşi havası ilaç gibi geliyor. İki gün boyunca çeşitli konferanslar, seminerler ve tadımlar için karargah kuracağımız Swiss oteldeyim. Swiss otel İzmir’e göre soğuk bir duruşu var ama oldukça yeni ve şık. Organizasyon o kadar başarılı ki etkinlikler 5 dk bile sarkmıyor, hiçbir aksilik olmadan o konferans benim bu seminer senin koşturuyorum. İlk gün 45’e yakın şarap tadımı yapıyorum ki bu rakamlarda tadıma pek alışkın değilim. ilk akşam hepimizi kura ile farklı rotasyonlarda yemeğe göndererek kaynaştırdılar ki eşli katılımcıların bile kura gereği birbirinden ayrılmaları enteresan oldu.

İkinci gün; EWBC şarap ile ilgili tadımlar ve seminerlerin yanısıra, şarap blogger ve yazarlarının iletişim ve medya üzerine verdiği harika konferanslar ile benim için okul öğretisinde bir olaya dönüştü. Herkesin katıldığı Grand Terroir tadımında Türkiye, Gürcistan, Lübnan ve Ermenistan’dan şaraplar ile ilginç bir konferans gerçekleşti. Gürcistan şarabın doğduğu topraklar olmasından mıdır bilmiyorum ama tadı oldukça özel şaraplara sahip. Konferansın ardından tüm Türk şarap firmalarının katıldığı tadım etkinliğinde ise katılımcılar Türk şaraplarını detaylı tatma ve tanıma fırsatı buldu. 

After pre-dinners in Istanbul, now it’s time to write about the conferences in Izmir. First of all, EWBC organization was a complete success. From the first day till the end nothing wrong happened about conferences or any other event. Also, Izmir made everyone feel so comfortable and like home. The city is very welcoming and the organization team was so helpful and friendly.

When i arrived in Izmir, I directly joined the events. There was no time to waste because the program was really rich and every single session was interesting for me. It was amazing to see almost all Turkish wine companies gathered in one organization. To get in touch with them and to take information during the tastings so nice. It was also great to meet with wine lovers from around the world. To have the chance to listen to Tim Atkin, Charles Metcalfe and others was a big experience for me. Thanks to them, I learnt so many things.

I will continue with EWBC-post trip Elazığ..

yaka kartım yabancı katılımcılara ismimi öğretirken çok işe yaradı.

Sabahın köründe katıldığım Naturel wine debate workshop’u, kahvaltı yapmadan şarap tadmaya başlamanın  bu işe gönül vermeden mümkün olmayacağını ispatlar gibiydi.

ilk gece Konak Pier- Adabeyi restoranında tattığımız ve benim sıkça tercih ettiğim bir merlot.

Kör tadım semineri ise genel hatlarıyla kör tadımdaki ana prensibleri anlmamı sağladı.

İçtiğim en özel kalecik karası ve öküzgözü-boğazkere kupajı diyebilirim.

Öğle yemeğindeki pembe şarap standından bir kare.

8 kişilik bir masada 80 adet kadeh olursa…

 Swiss otel gala yemeği sunumları şahane.

 Gala yemeği boyuca içtiğimiz şaraplar.

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT