Türk şarapları mercek altında

Haftasonu 2015’in ilk şarap tadımını gerçekleştirdik. Kahveden çikolataya kendi içinde alternatifi olan tadlara dair birçok tadım yapıyoruz ancak konu şarap olunca tadım daha bir anlamlanıyor.Bu tadım birçok katılımcı için bir nevi keşif niteliğinde oldu. Zira gizli kalmış tatlar mercek altındaydı.

6

-Tadım Listesi-

 – Erkul Uluca,  gamay 2013

Vişne, mürdüm eriği gibi meyve aromalarına sahip bu üzüme Türkiye’de monosepaj olarak rastlamak pek mümkün değil. İçimi kırmızı şaraplara oranla biraz daha serin tercih edilebilen bir şarap. Kalite – fiyat oranı başarılı.

– Barel, cabernet sauvignon & merlot 2011

Damakta koyu meyve aromaları ve baharatlı tonlara sahip, içimi kolay, dengeli bir şarap. Fiyatına göre beklenilenin çok daha üstünde bir kaliteye sahip.

– Suvla, cabernet sauvignon & merlot 2011

Suvla son yıllarda Türk şarapçılığın yükselen değeri oldu. Suvla’nın bence en iyi olduğu nokta ise yaptığı kupajlar. Bu şarap için şuan yorum yok. Suvla ile ilgili detaylı tadım notları yakında blog’da.

– Uluca Broyka, cabernet sauvignon & merlot 2011

Uluca şaraplarının üst segmenti olan Broyka damakta karakterli yapısı ile içimi keyifli bir şarap. tanenli yapısı ile kırmızı etlerin yanında  

– Pamukkale Meridies, kalecik karası & shiraz 2011

tadım notu için eski yazıları karıştırın pls :)

– Barel, shiraz 2013 (IWC silver medal)

Makul fiyatlarda iyi şarap içilebileceğinin en güzel örneklerinden Barel şaraplarının bu şarabı aldığı ödül ile kendini uluslararası platformda da kanıtlamış.

– Pamukkale Anfora, öküzgözü 2013

Öküzgözü üzümünün meyvemsi tonlarının dominant olduğu, içimi kolay ve damakta güzel aromalar bırakan bir şarap.

– Yazgan Mahra, boğazkere & öküzgözü 2011

Hafif gövdeli, damakta bitimi kısa, domates soslu yemeklerle ile ideal.

2

Bir tadım boyunca yarım kiloya yakın galeta yediğimi itiraf etmek istiyorum!

7

8

 Şaraptan çok iyi anlayan bir de konuk vardı. Demet Cengiz tadım boyunca bütün şarapları dikkatle tadıp değerledi.

9

Tadımın en eğlenceli yanı herkesin şaraplar hakkında farklı yorumlar yapması oldu. Ara ara şaraptan yola çıkıp farklı konularda kendimizi bulduğumuz tadıma katılan herkese teşekkür ederim.

5

RELATED POSTS