Uluca şarapları tadım gecesi

Geçtiğimiz hafta ev sahipliğini yaptığım bu özel tadım da 16 kişi Mürefte’ye ait yeni tadlar keşfettik. Uluca şaraplarının piyasaya çıkan yeni serileri arasından 5 farklı şarap taddık.  Etkinlik ilk defa gamay kupajları ile tanışan tadım grubumuz için farklı bir deneyimdi. Fıçı görmemiş bu şaraplar, 2011 rekoltesine aitti. Tadım esnasındaki sohbetleri ve tadılan şaraba dair farklı yorumları dinlemek sanırım grup tadımlarının en keyifli yanı. Hafiften bir genelleme yapacak olursam; Bayanların tercihi monosepaj gamay, bayların ise kumkapı -gamay,merlot,cabernet sauvignon- kupajdan yana oldu. Dikkatimizi çeken bir detay da taddığımız şarapların fiyatlarıydı. Erkul serisinin 25-30 tl arası, Broyka serisinin ise 30 tl civarındaki fiyatları güzel şarabın uygun fiyatla da satılabileceğinin Türkiye’de pek sık rastlanmayan örneklerinden.

Kumkapı, Cabernet Sauvignon – Merlot – Gamay, 2011

Karakterli yapısı ve burunda tok tonlara sahip aromları ile güzel bir kupaj. Tadım içinde bizi en çok şaşırtan şarap. 23 TL satış fiyatı ile eve stoklanası bu şarap damakta orta bitimli ve ağızda baştan sona dengeli bir yapısı var.

Erkul serisi, Merlot – Gamay, 2011

İçimi oldukça keyifli olan bu şarap merlot ağırlıkta bir kupaj. Damakta hafif tanenli yapıya sahip. İçtikten sonra damakta hafif aromalar bırakıyor.

Erkul serisi, Gamay, 2011

Bu üzüm aslında kupaj olarak pek tercih edilen bir çeşit olmamasına ve türk üreticiler tarafından rağbet görmüyor fakat bu monosepajda hafif vişne tadları ile içimi kolay bir o kadar da eğlenceli bir şarap çıkmış ortaya. 

Broyka serisi, Merlot – Cabernet Sauvignon, 2011

Merlot ağırlıklı bir kupaj. Bu iki üzümün uyumundan ortaya keyifli bir şarap çıkmış. İçimi rahat, damakta uzun bir bitime sahip. Merlot’nun hafif tonları Cabernet üzümünden gelen tanenli yapı ile güzel dengelenmiş.

Broyka serisi, Merlot, 2011

Benim  favori üzümlerinden olan merlot, bu şişede genç, fıçı görmemiş yapısı ile diri ve fresh. Tüm notalarıyla damakta hissedilebilen Broyka-Merlot önümüzdeki senelerde çok daha iddialı geleceğini fısıldıyor. 

Siz bunları okurken ben bir Bodrum arası vereceğim. Bodrum’un şuan en güzel dönemleri, gidip biraz da orada tadmak lazım.

Nisan 15, 2013

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT