Senin Şarabın Hangisi?

Hani bir markete girersin ve şarap reyonu sana üniversitedeki matematik dersin kadar yabancıdır. Ya da o en sevdiğin restoranın şarap menüsü sana Osmanlı fermanından farksız gelir. İşte #seninsarabinhangisi tadımlarının amacı da tam olarak seni bu dertten kurtarmak ve üzerinde şaraba dair oluşan pasif agresyonu silip atmak.

2010 yılından bu yana şarap kültürüne bir adım daha yaklaşalım, minik minik kaynaşalım amacıyla hizmet eden gastronomi platformumuz Tadım Atölyesi’nin o en sevdiğin tadım serisine kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Amacımız ne atomu parçalamak ne de seni şarap üzerine master yapmak. Tek isteğimiz herkesin damağına uygun şarapları keşfetmesi. Bunu keşfederken yeni insanlarla yanışması ve keyifli vakit geçirmesi.

Her ay sadece bir kez düzenleyeceğimiz bu tadım serisine sen de katılmak istersen ne yapman gerektiğini biliyorsun değil mi? Bilmiyorsan  bir mail kadar uzağındayız. info@tadimatolyesi.com

Şarabın bol, kadehin dolu olsun!

atakan aya

Yunanistan’da bir bağ gezisine katılmam ile başlayan şarap aşkım, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde şaraba dair yaptığım diğer yolculuklarla devam etti. 2010 yılında kurduğum Tadım Atölyesi’nde; şarap ekseninde düzenlediğim tadımları; sonraki yıllarda bira, kahve, çikolata tadımları ile genişlettim. Halen, tadım uzmanı olarak tadimatolyesi.com’da ve çeşitli dergilerde yeme­ içme üzerine yazmaktayım.

RELATED POSTS