Komşu kapısı Atina

Atina Yunanistan’da okuduğum dönemde tavernalarında sabahlara kadar eğlendiğimiz bir şehirdi. Son birkaç yıldır Atina’ya vakit bulup gidemedim. Bu süre zarfında kriz aldı başını gitti.

atina7

Yaşamasını biliyor musun?

Kriz kuşkusuz adalardan ziyade büyük şehirlerde daha çok hissediliyor ama Atina’da eğlenceden çok şey götürmemiş. Gençler yine uzun uzun frappe içip sohbet ediyorlar. Tavernalar dolup taşıyor. Buzuki, sirtaki desen elaaa, kimse yerinde oturmuyor. Krizi falan bir yana sen yaşamasını biliyor musun diyor Atina sanki insana.

Yunan kafası

Yunan kafası nedir bilmiyorsan öğrenmeden gitme ki tatil ziyan olmasın.

Sabah gözünü Atina’da açarsan şayet (çok erken uyanma zira gün uzun olacak) hemen kendini sokağa atmalısın. Yakınlarda mutlaka bir fırın/pastane vs. vardır. Kesin Lezzetli hamur işi kahvaltılıkları da sıralamıştır. İçeriye dal ve kap o  beğendiklerinden (şekeri, hamuru, diyeti dönünce düşünürsün). Sonra bir kafede frappe iç. Frappe, Yunanlıların mazisi çok da eskilere dayanmayan bir alışkanlıkları. Sıcak yaz günlerinde emzik gibi ellerinden düşürmedikleri köpürtülmüş (instant) buzlu kahve olan Frappe’yi kışın dahi bolca içiyorlar. Eğer sana frappe uymadıysa coffee ellenika de gelsin alışık olduğun Türk kahvesi.

atina12

Öğle yemeği

Kahvaltı sonrası ne istersen onu yap. İster Acropolis’e çık ister Parlamento’ya yürü kurşun askerin yanında selfie çek.O kadarına karışmam. Lakin karnın acıktıysa öğle yemeğei için tavsiyelerim çok.

Alışveriş mağazalarını bulunduğu en işlek caddelerden biri olan Ermou civarında isen Agia Irini  meydanına bakan STINAIOLOU yöresel meze tabakları ile aklını başından alabilir. (http://www.stinaiolou31.gr/). Yine bu meydandaki Kostas‘ın özel sosu ile hazırladığı soublaki daha hızlı bir yemek için tercihin olabilir.

aitna10

 KUZINA öğlen yemeğinde yunan mutfağını deneyimlemek için başarılı bir diğer alternatif. www.kuzina.gr

Bu iki alternatif özellikle Acropolis ya da Acropolis müzesi sonrası tercih edebilir;

Acropolis manzarısına karşı iyi bir klasik yunan mutfağı için STROFI  www.strofi.gr/en

Özellikle Mani bölgesi ve Peloponnese yarımadasının geleneksel yemeklerini bulabileceğin bir yunan restoranı için MANI-MANI

Akşamüzeri Parlamentoya karşı bir içki yudumlamak için adres ünlü Syntagma meydanındaki Public’in (bir nevi bizdeki D&R) altıncı katındaki teras barı.

atina05

Acropolis’e karşı gün batımı için Monastraki meydanında olan 360 Cocktail Bar‘ın terası ve aynı meydana bakan A for Athens Hotel‘in teras barı şehrin en iyilerinden.

Akşam Nereye? 

ALERIA yaratıcı menüleri ile yunan mutfağını yorumluyorlar. İç dekorasyonu ve bahçesi ile keyifli bir mekan.   www.aleria.com

KARAMANLIDIKA tarihi taş bir binanın şarküteri/restoran hali. Şarküteride satılan ürünleri yöresel tariflerle pişiriyorlar. Kavurma et, sucuk, pastırma gibi ürünlerin bir de yunan versiyonlarını denemelisin.  http://karamanlidika.gr/

atina02

atina 04

atina09

Geleneksel yunan tariflerinden esinlenerek oluşturulmuş fizyon bir mutfak deneyimlemek için FUNKY GOURMET şiddetle tavsiye. Burası ayrıca iki Michelin yıldıza sahip. www.funkygourmet.com 

 Yerlilerin de uğrak mekanı  KLIMATARIA TAVERNA‘da lezzetli yunan yemeklerinin yanında Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri canlı yunan müziği var.  www.klimataria.gr

NIKITAS TAVERNA taze ürünlerden basit ama lezzetli yunan yemekleri için tercih edilebilir. Psiri bölgesindeki Ag. Anargiroi kilisesine bakan bu tavernanın fiyatları da oldukça makul.

RELATED POSTS