Çiğ bir tarif: Badem sütlü çiya puding

Şehir hayatının etkileri azaltmak, doğal yoldan vitamin, mineral ve antioksidanlar gibi yararlıları vücuduma kazandırmak için mümkün olduğunca çiğ beslenmeye çalışıyorum. Çiğ beslenme üzerine şehirde alternatif az. Malzeme bulmak da bir o kadar güç. Ancak evde basit tarifler ile günlük beslenme alışkanlıklarımıza çiğ yiyecekler sokmak mümkün.

Neden çiğ beslenmeliyiz?

Çünkü besin değeri daha yüksek, yararlı enzimler ve antioksidan içerikler açısından daha zengin. Yüzde yüz çiğ beslenmek pek kolay iş değil. Keyif ve tatmin olayına hiç girmiyorum ki et seven bir milletiz. Onu geçtim hamur işi olmadan nasıl olur!

Ancak çiğ beslenmeyi gündelik hayatlarımıza ne kadar adapte edebilirsek o kadar iyi.

Bu yüzden verdiğim tariflerde sık sık çiğ beslenme önerileri de paylaşacağım. Nasıl yapıldığını ise Snapchat hesabımdan (@atakanaya) takip edebilirsiniz.

Hazır badem sütü bulmak mümkün ancak evde tazesini yapmak bir başka. Hem daha hesaplı oluyor hem de daha doğal. En önemlisi de çok kolay. Önce badem sütü tarifi geliyor Ardından süper meyve olarak adlandırılan çiya tohumundan puding tarifi. Çiya protein açısından oldukça zengin bir ürün. Lezzetli olduğunu pek söyleyemeyeceğim ama ben size onu lezzetlendirmenin yolunu göstereceğim. O zaman tarife geçiyorum.

IMG_0763

Badem sütü 

2 su bardağı çiğ bademi 1 gece öncesinden üstünü örtecek kadar su dolu bir kasenin içinde bırakın. Sabah bademleri süzüp blander’a koyun. 3 su bardağı su ve 2 yemek kaşığı bal ekleyin. Karışımı kısa bir süre blender’dan geçirdikten sonra tel süzgeçte süzün. Badem sütü hazır!

* Elde kalan badem posasından harika bir kurabiye harcı olabilir.

IMG_0676

Çiya Puding

Hazırladığımız badem sütünü derin bir kaba koyun. İçine her bir su bardağına 2 yemek kaşığı olmak üzere çiya tohumunu bir yandan tel süzgeç ile çırparak ekleyin. Bu karışımı arada çırpmak önemli yoksa tohumlar birbirine yapışıp dibe çöküyor. Yaklaşık 15 dakika ara ara çırptıktan sonra birkaç saat veya geceden üstünü örterek buzdolabında bekletin. Yerken üstüne kuru meyve, bal, kuruyemişler ile lezzetlendirmeyi unutmayın!

IMG_0284

Şubat 14, 2016

RELATED POSTS