GALICIAN WINES

Ve Tanrı Şarabı Yarattı 

Bu yaz şarap gezilerimden en güzeli Ispanya’nın Galiçya bölgesiydi. Bölgenin şaraba dair keşfedilecek yeri çok olunca şarap bölgelerini gezmek bir hafta sürdü. Portekiz ile aynı saat diliminde olması gereken Galiçya, Ispanya’nın saat dilimini kullanıyor. Haliyle hava burada saat 23.00’e doğru kararıyor. Galiçya’da yazın akşam yemeği için havanın kararmasını beklemek pek mantıklı değil zira akşam yemeğinden gece 01.00’e doğru kalkmak mümkün.

Portekiz’e komşu olan bu bölge okyanus kıyısında yer alıyor. Bu coğrafi özelliği sayesinde deniz ürünleri açısından burası bir cennet. En iyisini  bu bölgede bulabileceğiniz ahtapot  –pulpo-, okyanus kıyısında toplanan, bulunması zor olduğu için biraz pahalı olan bir deniz ürünü –percebes-, canlı deniz kabukluları -ostras- yemeden dönülmemesi gerekenler.

Gotik sokak aralarında dolanıp, eski mahzenlerde soğuk albariño içmek buranın ruhunu hissetmek için şart. Albarino bu bölgenin kesinlikle favori üzümü. Mineralli ve fresh yapısı, damakta limon ve çiçek aromaları ile oldukça keyifli bir içime sahip. Galiçya’da şarap barlarında bir kadeh albarino 2-4 euro arası. Türkiye ile kıyaslarsak bu hiç adil değil.

IMG_4950

En iyi şarap üreticilerinden.

IMG_4941

Lagar de Costa şaraplarını kendi mahzeninde tadmak harika bir deneyimdi.

IMG_4937

Bağ evi aynı zamanada butik bir otel ve bahçesi albariño bağlarıyla çevrili.

IMG_4954

 Kutsal üçlü; kalamar – karides – albariño

IMG_5095

Şarap sipariş et  tabakdakiler free.

IMG_4993

Rias Baixas Galiçya bölgesinin albariño üreten en başaralı yöresi. Burunda limon ve beyaz çiçek kokuları bırakan, damakta hafif mineralli yapısı ile oldukça fresh.

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT