Wıne and Rome vol. 2

Roma gezime kaldığım yerden devam; Bu şehir yeme-içme üzerine o kadar çok alternatife sahip ki her köşede bir şarap barı yada restorant var neredeyse. Birkaç gün şarap eğitmeni Sarah May ile şehre dair keşiflerde bulunduktan sonra Roma’da yaşan, şarap eğitmeni Hande Kutlar Leimer ile buluştuk.

İtalya rotamı hazırlamamda büyük emeği geçen Hande ile önerdiği bir şarap barında keyifli bir sohbet edip önerdiği şarapları denedik.

Roma’nın öğle sıcağında yapılabilecek en iyi seçim harika italyan beyaz şarapları ile serinlemek. Hepsinin ne kadar başarılı olduklarını söylememe bile gerek yok. Favorim damak yapıma en uygun olduğu için soldaki Casale-Trebbiano.

Mekan, La Barrique, Via del Boschetto 41b, more infohttp://theromedigest.com/la-barrique/

Öğle yemeği ve beyaz tadımı ardından Hande’nin şarap eğitimi verdiği mekandayız. Minimalist tarzda dekore edilmiş ve şarap okulum dediği bu mekan tipik bir italyan mahallesinde oldukça eski bir bina.

Hande’nin okulunu burada açma sebebi ise binanın altında harika bir mahzene sahip olması. Mahzende şarapları saklama koşullarından mahzenin tarihine kadar en küçük detayı bile anlatan Hande, Roma’daki gezimi bir workshop haline dönüştürdü.

 Şarap çeşidinin çok geniş olduğu bu mahzende Hande’ye favori şarabını sorduğumda belki de görebileceğim en eski şarapla karşılaştım. Neredeyse Dedemle yaşıt bu şaraba değer biçmek pek mümkün değil. Hande’ye bana bu tecrübeyi yaşattığı için minnetarım.

Hande Kutlar Leimer ile şarap tadımı ve düzenlediği etkinlikleri takip etmek için vinoroma.com

Sıradaki mekan bir peynirci. Tabi burası öyle bildiğimiz peynircilerden değil. Kendimize bir peynir tabağı hazırlatıyoruz ve peynire eşlik edecek şarabı seçmek için içeriye geçiyoruz.

Mekan, Beppee E I Suoi Formaggi, Via Santa Maria del Pianto 9a/11,  www.beppeeisuoiformaggi.it

Her peynircinin böyle bir kavı olsa hayat bayram olurdu.

Yarısını yedikten sonra fotoğrafı çekmek aklıma geldiği için tabak biraz boş. Bu mekanda öyle engin peynir bilgisine ihtiyaç yok çünkü sizin için zaten hazır tadım tabakları da var. Yanına harika beyazlardan bir tane şarap seçtikten sonra uzunca keyfini çıkardık açıkçası.

Roma sokaklarında gezip tekrar acıktıktan sonra yahudi mahallesindeki bu mekana geçtik. Jewish cusine üzerine harika bir deneyim yaşatan bu mekan için bir gün öncesinde rezervasyon şart belirteyim! Burada neler yedim hiç anlatmayayım daha iyi. Şarap listesinde başarılı İsrail şarapları da bulunan bu mekanın bulunduğu bölgenin atmosferi ayrı bir güzel. Es geçmeyin derim.

Mekan, Nonna Betta,Via del Boschetto 41b, www.nottabetta.it

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT