Wıne and Rome vol.1

Bu yaz şaraba dair geziler yapıp yeni şaraplar ve farklı mekanlar  anlatacağım. İlk durak İtalya hele ki Roma olunca bir yazı ile toparlamak mümkün değil.

VOl. 1

Bir hafta boyunca Roma’da avareler gibi gezinip bulduğum her şarabı denedim ancak bu şehirde şarap üzerine sonsuz alternatif var. Nerede ne yenir ne içilir üzerine sıkı bir çalışma yapmak şarap uzmanı, blogger, wine- trainer tanıdığım herkesden yardım alıp tavsiyeler toplamak işimi bir nebze olsun kolaylaştırdı.

Şarap cenneti  İtalya’da adım başı bir şarap barına rastlamak mümkün. Roma gibi turist akınına uğrayan bir şehirde yerel insanların gittiği, turistik olmayan mekan bulmak pek kolay değil ama azmedip -sık sık kaybolup, kilometrelerce yürüyerek de olsa- zoru başardım. Bir çok şarap barı keşfedip farklı ne varsa tadmaya çalıştım. Hepsini yazmak mümkün değil ama hafizamda yer edinen ve tavsiye edebileceğim mekanları ve şarapları sıralıyorum.

Yolunuz Romaya düştüğünde bu mekanlar şiddetle tavsiye edilir!

Bu mekan Sarah May tavsiyesi üzerine gittiğim bir yer. Küçük, sevimli bir şarap barı. Turistik olmaktan oldukça uzak. İngilizce pek işe yaramıyor çünkü sahibi yaşını başını almış tipik bir italyan. Müdavimi çok. Akşam üzeri emekli insanların barında oturup sohbet eşliğinde şarap içip takıldıkları bir yer. Öyleki bar etrafındaki bazı sandalyelerde müdavimlerin isimleri yazıyor ve geldiklerinde yerleri hep hazır bekliyor.

şaraplar arasındaki geçişlerde damak temizleme niyetine!!! trüf mantarı yağı veya zeytinyağı gezdirilmiş kurutulmuş sebzeler.

Barın sahibine bir şarap önermesini istedim, sonuç; Cataldi Madonna. hafif buruk, damakta dolgun ve aromatik bitimli bir italyan.

Al Vino, Adress: Via dei Serpenti No:19 , Rome

Bu şarap barı ambians olarak en beğendiğim yerlerden biri. gün içerisinde oturup soğuk bir kadeh beyaz şarap ve peynir tabağı ile siesta yapmak için birebir ki zaten bende öyle yaptım. Lokasyon olarak tarihi mekanlara yakınlığı ile gezmekten yorulunca dinlenmek için mabed resmen.

Geçen sene EWBC-İzmir konferansında tanışıtığım Sarah May Roma’da şarap eğitimi ve turlar düzenliyor. Roma’da beraber geçirdiğimiz 2 gün boyunca tek başıma bulamayacağım harkia mekanlar gezdik. Verdiği tavsiyelere harfiyen uydum diyebilirm. birlikteliğimiz boyunca Roma’nın tarihi hakkında verdiği bilgiler ile kendimi harika bir turun içinde buldum. Düzenlediği turlardan birine katılmanızı öneririm. info@antiquatours.com

(sağdaki) lahanaya sarılarak yıllandırılmış peynir ile beyaz şarabın uyumu üzerine destan yazılır.

Langhe Nebbiolo; içimi rahat, damakta elengant tonlara sahip, dengeli bir şarap.

Enoteca il Goccetto, adress: Via dei Banchi Vecchi, No:14, tel: 06 6864268

şarap üzerine bir geziye çıkınca haliyle elimden telefon ve fotoğraf makinası hiç düşmedi. Alttaki kareyi çekicem diye 10 dk uğraşınca yanımdakiler de bu gayretimi karelemişler.

Eğer restorantta şişe açtırmayıp kendi şaraplarını isterseniz, (italyancası “vino della casa”) bu şekilde ilginç sürahilerle servis ediliyor.

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT