Bir dünya şarap bir araya gelirse

CAM00232_resized

23-25 Mart tarihleri arasında gerçekleşen Prowein şarap fuarı şimdiye kadar katıldığım en büyük şarap etkinliğiydi. Almanya’nın Düsseldorf şehrinde gerçekleşen fuarda 3 gün boyunca şarabını tatmadığım hiçbir coğrafya kalmadı. Moldovya’dan ( Moldovların şarabı olduğunu bilmiyordum) Uruguay’a kadar ne bulduysam tattım.

Farklı birçok ülkenin şaraplarını tatma imkanı bulunca klişeler Italya, Ispanya ve Fransa’yı biraz es geçtim. Her içtiğim şarabı tarif etmenin mümkünatı yok ancak coğrafyaları bir kaç ana başlıkta özetlersem:

Buldun mu kaçırma: Güney Amerika şarapları. Özellikle Coğrafyasının nimetlerini sonuna kadar kullanan Şili ve Damakta bu kadar güzelleşebilen ancak şarap dünyasında ise bu kadar mütevazı bir yere olan Uruguay.

Denemeye değer: Brezilya! Bu ülkeden ne bulursanız deneyin, şayet yaptıkları şeyin hakkını veren bir millet.

Durma, Stokla: Porto şarabı bulunca stoklamak şart. Yıllandıkça çok daha güzelleşiyorlar.

 Çok para vermem diyorsan bunu dene: Köpüren şaraplar arasında adı pek duyulmamış ancak fiyat/kalite açısından oldukça başarılı olan Yunan köpürenler.
Çirkin şarap yoktur, bakımsız şarap vardır: Bakımsız şarap kendini belli eder, eksper olmaya gerek yok. Tıpkı 12 adaların şarapları gibi.
Ahhh şu Italyanlar, ne eylerse güzel eyler: Amarone diyeyim, chianti diyeyim siz anlayın.
Katalan diyince akla gelen şey: Cava. Barselona’da yaşadığım zamanların hatırına mı biraz kıyak geçiyorum bilmiyorum ancak Cava uygun fiyatı ile erişilebilir, sıcak günlerde serinlemek için ideal bir seçim.Cava üzerine Ispanya’nın katalunya bölgesini gezip detaylı yazacağım. Yakında….

Ortadoğunun güzeli: Lübnan. Kendine has karakteri olan lokal üzümlerden üretilen, dolgun tadları olan bir çok güzel şaraba sahip. Batı, dini ve ekonomik avantajları ile hep ön planda olsa da fırsat buldukça yüzü doğuya çevirmek gerek. Şarabın doğduğu bu topraklarda birçok lezzet gizli.

Son söz

Bu fuara katılma sürecimde geçen emeğinden dolayı Evrim Hakyemez ve LA şaraplarına ayrıca  etkinlik boyunca desteğini ve ilgisini eksik etmeyen Selda Tokat ve Pamukkale şarapları ailesine teşekkür ederim.

IMG_107242764017454~2

CAM00268_resized

CAM00254_resized

2014-08-07 01.32.28

CAM00243_resized

Ağustos 12, 2014

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT