SIEMENS EV ALETLERİ İLE CHEF TALKS; Cihan Kıpçak

Başarılı şeflerin mutfağın ötesindeki ilham veren yaşamlarına konuk olduğumuz Siemens Ev Aletleri ile Chef Talks söyleşilerinde bu ay konuğumuz ünlü şef Cihan Kıpçak

 

 

  • Cihan, genç yaşta dünyaca ünlü bir şefin İstanbul’daki mutfağı Spago’ nun başındasın. Bu noktaya gelene kadar ki yolculuğundan bahseder misin?

Marmarisli ve turizm kökenli bir aileden geliyorum. Şef olmaya karar vermemde aileme ait olan işletmelerin büyük etkisi oldu. Diğer yandan annemin etnik mutfaklara karşı büyük bir ilgisi vardı. Özellikle Hint, Çin ve benzeri mutfakları keşfetmeyi sever ve bizim de farklı kültürlerin mutfaklarına dair deneyim kazanmamızı isterdi. Bu süreç beni farklı kültürlerin mutfaklarını keşfetmeye sürükledi diyebilirim.

Bilkent Üniversitesi, Turizm işletmeciliği bölümünden mezun olduktan sonra, İsviçre’ye gittim ve Stephane Montmayeur ve Laval Alain gibi önemli şefler ile çalıştım. Türkiye’ye döndükten sonra sırasıyla Argos in Cappadocia ve Mimolette’de yönetici pozisyonlarında çalıştım. Ardından bir süre Tomtom Suites F&B direktörlüğünü üstlendim. 2012’ de Üryan Doğmuş ile Gile Restaurant’ı, 2014 yılında ise Çağlar Kıpçak ile Maçka’da mahalle kahvesine yeni bir yorum getirdiğimiz Akali’yi ve Nupera binasının içinde sokak yemeklerini yorumlayan Tabla Restoran’ı açtık. 2017 Nisan’dan bu yana Dünyaca ünlü şef Wolfgang Puck’ın restoranı Spago’nun başındayım. Bir yandan da ortağı olduğum Zula’da sokak lezzetlerine kendimize özel yorumlar getiriyoruz.

 

  • Cihan mutfakta nasıl bir şef?

Aslında sorunun muhatabı ekip arkadaşlarım ancak kendi adıma detaycı olduğumu söyleyebilirim. Ekibimi hep  büyük bir aile gibi görürüm ve evde olduğu gibi işte de huzura çok önem veririm.

 

  • Mutfakta büyük bir ekip yö Bir şef olarak kendinin ve ekibinin enerjisini yüksek tutan motivasyon kaynakları nelerdir?

Mutfakta ekibim ile aile sinerjisi içerisinde çalışmak en büyük motivasyon kaynağım.  Ekibimin motivasyonunu yüksek tutmak ise onları dinlemekten ve fikirlerine saygı göstermekten geçiyor. Benim düzenimde en alttan başlayarak en tepeye kadar ekipteki herkes önünüze gelen tabaklarda söz sahibidir.

 

  • İşindeki yaratıcılığını besleyen ilham kaynakların neler?

İlham insanın tamamen kendi dinamikleri ile ilgili. Çocukluğum, anılarım,  bazen bir koku yada bir ağacın gölgesi bile bana ilham veriyor diyebilirim.  Aslında ilham görmek istediğiniz heryerde yeter ki farkına varın.

 

  • Seni heyecanlandıran, hayatını zenginleştiren anlar neler?

İşimi iyi yaptığım ve ortaya çıkan sonucun takdir gördüğü anlar hayatımın zenginliği diyebilirim. Geçtiğimiz şubat ayında Oscar ödül törenlerinde yemek yapma şansım oldu. Ekranlarda filmlerini severek izlediğim dünyaca ünlü birçok ismin benim yaptığım yemekleri tattığı anlar hayatımın en tatmin verici ve heyecan dolu anlarıydı.

 

  • Yorucu bir günün sonrasında rahatlamak, huzur bulmak ve yenilenmek için neler yapıyorsun?

Aile kavramı benim için çok önemli, fırsatım oldukça onlar ile vakit geçiriyorum. Kendimi dinlemek istediğim zamanlarda ise motor ile boğazın kıyısında tur atmak, parkta koşmak  yada bir ağacın altında doğayı solumak beni tekrar oyuna dahil eden ayrıcalıklar.

 

  • Gelişen teknoloji mutfaklarımıza yenilik ve konfor getiriyor. Günlük yaşantındaki deneyimlerinden yola çıkarak beyaz eşyaların senin mutfağındaki önemi nedir?

Tasarım ve fonksiyonelliğin bir arada olduğu ürünler beni tamamlıyor diyebilirim. Evimde şık bir tasarıma sahip ve kullanım kolaylığı sağlayan ürünleri tercih ediyorum.

 

Cihan Kıpçak ile yaptığımızın röportaja dair bir de video hazırladık…

atakan aya

Yunanistan’da bir bağ gezisine katılmam ile başlayan şarap aşkım, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde şaraba dair yaptığım diğer yolculuklarla devam etti. 2010 yılında kurduğum Tadım Atölyesi’nde; şarap ekseninde düzenlediğim tadımları; sonraki yıllarda bira, kahve, çikolata tadımları ile genişlettim. Halen, tadım uzmanı olarak tadimatolyesi.com’da ve çeşitli dergilerde yeme­ içme üzerine yazmaktayım.