Jamıe’nin mutfağında bir gün

Geçtiğimiz haftalarda gelen bir teklif üzerine Jamie’s Italian’ın mutfağına girdim. Restoranda sabah erkenden başlayan mutfak hazırlıklarından, makarna yapımına varan çeşitli aşamalara eşlik etmek apayrı bir deneyimdi. Mutfakta neler yapmadım ki; günün menüsüne el attım, şaraplı soslar pişirdim, parmesan bile dilimledim. Tabi ki bolca da tattım.

Jamie’s Italian slow food hareketinin sağlam destekçilerinden. Menüsünü 6 ayda bir değiştiren restoranın, ilgimi çeken bir diğer özelliği ise kullandıkları malzemeler oldu. Örneğin; bir çeşit italyan ekmeği olan focaccia için unu dahi İtalya’dan özel getirten mekan, makarnalarını da organik likid yumurta kullanarak günlük yapıyor.

jamie3

jamie4

Somonlu tagliatelle mutfaktaki ilk çalışmam. Tabağa bu şekli vermek için makarnayı koyduktan sonra ortadan bir çatal batırıp doluyorsunuz. Sonra çatalı yavaşça dik bir şekilde havaya kaldırıp ve makarnanın yavaşça çataldan dökülmesini sağlıyorsunuz.

jamie2

Doğrusunu söylemek gerekirse, Jamie’s Italian’ın şarap menüsü, en az yemekleri kadar ilgimi çekti. Kadeh şarap çeşidi geniş olan mekanda chianti, valpolicella gibi birçok italyan şarabını bulmak mümkün.

– menüden şarap notları –

– Barbera: İçimi kolay, asidite biraz yüksek, düşük tanenli. Dometos soslu makarnalar ile ideal.

– Negro amoro: Casis aromalarına sahip, güney amerika meyvemsiliği var. düşük tanenli.

– Montepulciano: Mürdüm eriği ve kırmızı meyve aromaları ağırlıklı, içimi oldukça rahat ve keyifli.

– Chianti: Orta gövdeli ve karakterli bir şarap. Dengeli yapısı ve aromalarıyla menüdeki kırmızı etler ile ideal.

jamie5

Beyaz şarap soslu levrek  fileto.

jamie1

Favorim Italian hot pizza. Yanında şarap yerine büyük boy bir soda tercih etmenizi tavsiye ederim, zira pizza biraz acı.

(Italian hot pizza: Domates sos, finocchiona, schiacciata piccante, kırmızı biber turşusu ve mozzarella 39TL)

 —

Onun içine ne koydun, bunu ne kadar pişirdin gibi sorularımla yer yer daraltığım şef Efe Çetin’e ayrıca teşekkür ediyorum.

RELATED POSTS